Od momentu wejścia w życie ustawy Prawo Wodne, czyli od początku 2018 roku rodzinne ogrody działkowe utraciły zwolnienia z opłat za pobór wód z ujęć własnych. Konsekwencją tego stanu rzeczy było obciążenie działkowców kosztami tzw. opłat wodnych pobieranych przez Wody Polskie. W skali kraju problem dotyczy około 1000 ogrodów, a zatem około 200 000 działkowców i ich rodzin.

PZD stoi na stanowisku, że ustawa przewiduje obciążanie działkowców przy zastosowaniu stawek analogicznych, jak dla rolników. Niestety, korzystając z uprawnień nadanych ustawą, Wody Polskie narzucały ROD stawki komercyjne. Skutkowało to kilkukrotnym zawyżeniem kosztów ponoszonych przez działkowców.

Przeciwdziałając temu zjawisku władze krajowe PZD skierowały do Prezesa Wód Polskich oficjalne stanowisko z wnioskiem o respektowanie praw działkowców. Argumenty prawne zawarte w dokumencie zawarto również we wzorach odwołań od decyzji Wód Polskich, które PZD udostępnił ROD. Niestety zarówno Prezes Wód Polskich, jak i terenowe organy tej instytucji, odrzuciły argumentację PZD. W efekcie sprawy trafiły do NSA, czyli Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Orzeczenia NSA

W ostatnich tygodniach zapadają kolejne orzeczenia NSA w sprawach ogrodów. W wyrokach, od których nie przysługuje żaden środek zaskarżenia, Sąd jednoznacznie podzielił zarzuty PZD, że Wody Polskie niegodnie z prawem zawyżały opłaty ogrodom. Orzeczenia NSA otwierają ogrodom drogę do ubiegania się o zwrot bezprawnie wyegzekwowanych opłat. Niestety sygnały dochodzące z terenu wskazują, że Wody Polskie mogą utrudniać odzyskanie pieniędzy przez ogrody. Co więcej, pomimo jednoznacznego stwierdzenia przez NSA o niezgodności z ustawą decyzji podejmowanych wobec ROD, Wody Polskie, wykorzystując pozycję władzy publicznej, nadal narzucają działkowcom zawyżone opłaty.

Przykładowe wyroki NSA

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada PZD uznała za konieczne zintensyfikowanie działań w obronie ROD przed skutkami dalszego łamania prawa przez Wody Polskie. Dlatego też zobowiązała Krajowy Zarząd PZD do pilnego opracowania i wdrożenia programu, który pozwoli na wyegzekwowanie praw przysługujących działkowcom. Obok przygotowania wzorów dokumentów prawnych, którymi ROD będą mogły posługiwać się w relacjach z organami Wód Polskich, KR PZD uznała za konieczne zaangażowanie organizacji w kampanię na rzecz respektowania praw działkowców.

Rozliczenia w naszym ROD

Przez okres obowiązywania pozwolenia wodno-prawnego, czyli od 13 kwietnia 2019 r. do zakończenia tegorocznego sezonu (24 października 2020 r. – wyłączenie wody) nasz ROD zużył 34 260 m3 wody z ujęcia studni głębinowej. Obecnie jesteśmy rozliczani wg stawki 0.115 zł/m3 mnożonej przez tzw. współczynnik różnicujący o wartości 2 co daje stawkę końcową 0.23 zł/m3. Więcej na temat aktualnie obowiązujących opłat za wodę i samego rozporządzenia można przeczytać w sekcji Opłaty 2020.

W przypadku przyjęcia stawki zmiennej takiej jak w przypadku działalności rolniczej i uwzględniając współczynnik różnicujący opłata byłaby równa nie 0.23 zł/m3 a 0.10 zł/m3, czyli 56% mniej.

RokZużycie [m3]Opłaty do Wód Polskich [PLN]
wg stawki 0.23 zł/m3
Opłata do Wód Polskich [PLN]
wg stawki 0.10 zł/m3
201922 0155 0632 201
202012 2452 8161 224
Razem34 2607 8793 425

Jak widać z powyższego rozliczenia, gdyby faktycznie uznać zużycie wody jako „na cele rolnicze” okazałoby się, że Wody Polskie pobrały od naszego ROD w przeciągu dwóch lat opłatę zawyżoną o 4 454 PLN.

Podsumowanie

Zarząd ROD w porozumieniu i współpracy z Łódzkim Okręgiem PZD dołoży wszelkich starań, aby podjąć próby zmiany decyzji Wód Polskich i tym samym obniżyć obowiązującą nas stawkę do 0.10 zł/m3. W tym celu nieodzowne będą dokumenty, które mają zostać przygotowane przez dział prawny PZD. Niestety do tego czasu stawka za pobór wody pozostaje na dotychczasowym poziomie. O postępach będziemy Państwa na bieżąco informować.