Rodzinny Ogród Działkowy “Kopanka” położony jest we wsi Kopanka nieopodal Łodzi na ternie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Założony został w 1984 roku, na powierzchni 11,05 ha.

Początek historii sięga 1980 roku, kiedy to powołano Komitet założycielski przy Centralnym Biurze Technicznym Przemysłu Papierniczego w Łodzi. Efektem prac Komitetu była umowa patronacka z Zarządem Wojewódzkim Polskiego Związku Działkowców podpisana 10 marca 1980 roku. Cztery lata później, 7 stycznia 1984 roku gmina Nowosolna przekazała swoje tereny o powierzchni ponad 11 ha pod nasze ogrody działkowe.

Inwestorem zastępczym powołanym do realizacji tej inwestycji zostało Centralne Biuro Techniczne Przemysłu Papierniczego (CBTPP). Dopiero Protokół Uzgodnień rozszerzył grono realizatorów inwestycji: 17 lipca 1984 roku o Zakład Przemysłu Bawełnianego im. Szymona Harnama i 24 lipca 1984 roku o Zakład Przemysłu Cukierniczego “Optima”

Tworzyły go trzy przedsiębiorstwa państwowe, tj. Centralne Biuro Techniczne Przemysłu Papierniczego (CBTPP), Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Szymona Harnama oraz Zakłady Przemysłu Cukierniczego “Optima”.

CBTPP było w przeważającej części udziałowcem prac nad tworzeniem ogrodu od zaprojektowania rozmieszczenia działek, zaprojektowania sieci energetycznej i wodnej, poprzez wykonawstwo. Wszelkie pozwolenia i zgody były firmowane przez CBTPP. Oczywiście przedsiębiorstwa Harnam i Optima też miały udział w powstawaniu ogrodu , poprzez częściowe finansowanie tego przedsięwzięcia.

Niemniej początki funkcjonowania działkowców na tym pięknym terenie były ciężkie, wręcz pionierskie. Jak wielki trud należało włożyć w doprowadzenie ugoru w odchwaszczony, czysty i równy teren wiedzą działkowcy, którzy mają tutaj działki od początku .

Pracownicze Ogródki Działkowe (POD) Kopanka rozpoczęły swoją formalną działalność w 1984 roku od wyboru Zarządu, którego pierwszym Przewodniczącym został pan Adam Spiesz. W tym samym roku sporządzono plan zagospodarowania przewidujący 177 działek o średniej powierzchni 500 m2 każda. Wytyczono w nim również drogi, granice działek oraz zaplanowano budowę ogrodzenia.

Rok 1985 przyniósł nowe projekty i idące za nimi działania mające na celu zabezpieczenie naszych działek w wodę i energię elektryczną. W tym samym roku we wrześniu powstała studnia głębinową, a już latem 1986 roku oddano do eksploatacji stację transformatorową wraz z linią przesyłowa zaopatrującą ją w energię.

Kolejny okres to lata 1988-1992. Zarządowi w tym czasie przewodniczył pan Andrzej Dominiak. Podczas tej kadencji najważniejszymi wydarzeniami była realizacja dwóch inwestycji: wodociągowej i elektrycznej. Do poszczególnych działek została doprowadzona woda i energia elektryczna. Ogrodzono również stację transformatorową w celu zabezpieczenia jej przed dostępem osób niepowołanych.

Lata 1992-1999 to prezesura pana Mirosława Millera, po śmierci którego przewodnictwo objął pan Henryk Gawryła.

W ramach prac społecznych udało nam się stworzyć wydzielony oświetlony parking oraz oświetlić główną aleję. Były to kluczowe inwestycje dla poprawy bezpieczeństwa mienia i samych działkowców.

Rok 2002 poświęcony był głównie utwardzeniu głównej alei substratem. Kolejne lata poświęcone były modernizacji infrastruktury terenów wspólnych Ogrodu., m.in zautomatyzowanie oświetleni alei głównej. W 2014 roku zainstalowany został monitoring oraz progi spowalniające na alei głównej wraz z oznakowaniem. Zakupiono również pomieszczenie administracyjno-biurowe.

Początkowo na działkach królowały drzewa, krzewy owocowe i warzywa – działki żywiły rodziny. Teraz działki stały się terenem rekreacyjnym z drzewami i krzewami ozdobnymi, pięknymi trawnikami, basenami , na których działkowicze odpoczywają wraz z rodzinami.

Obecnie jest już niewielu działkowców, którzy gospodarują na działce od początku istnienia ogrodu. Większość to już nowi działkowcy, bądź dzieci lub wnuki pionierów naszego ogrodu.

Dzięki pracy kolejnych Zarządów nasz ogród stał się bezpieczny, zorganizowany i wyposażony w odpowiednie media. Powstała równa i oświetlona droga, jest kontener przeznaczony na biuro, został zainstalowany monitoring. W przyszłości planowane jest powiększenie miejsc postojowych, zorganizowanie siłowni na wolnym powietrzu, a także następny etap modernizacji sieci energetycznej wzdłuż głównej alei oraz sukcesywna wymiana lamp na lampy LED.

Wszelkie te osiągnięcia nie biorą się znikąd. Pracują na to osoby wybrane do Zarządów, jak i działkowicze, którzy chcą, mają czas i pomysły w realizacji wizji ogrodu pięknego, przyjaznego i bezpiecznego.