Ustawa z 7 października 2022r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, umożliwia rozliczanie kosztów zużycia energii elektrycznej w ROD w 2023r. na korzystniejszych warunkach. Do pewnego poziomu rozliczenie zużycia energii nastąpi przy zastosowaniu cen z 2022 r.

Ustawa zasadniczo przewiduje model, w którym na jednego odbiorcę energii przypada pakiet 2000 kWh w cenie z 2022 r., przy czym za odbiorcę uważa się osobę będącą stroną umowy z przedsiębiorstwem dystrybuującym energię. Z uwagi na specyfikę ROD, gdzie w zdecydowanej większości działkowcy rozliczają się za prąd w oparciu o tzw. podliczniki, a stroną umowy z dostawcą jest ROD, rozwiązanie to okazało się niedoskonałe. Pakiet 2000 kWh w starej cenie przypadał na wszystkich działkowców w ogrodzie, co czyniło przywilej działkowców iluzorycznym. Stąd też, na skutek zabiegów PZD, ustawa została nowelizowana. Wielkość pakietu przypadającą na ROD uzależniła od ilości działek. Ostatecznie ustawa wprowadziła zasadę, że wielkość pakietu dla ROD będzie dopowiadała iloczynowi 250 kWh i liczby działek w ROD.

Zarząd ROD „Kopanka” na koniec listopada złożył stosowne wnioski i oświadczenia do PGE.

W grudniu zostały zaakceptowane przez Urząd Regulacji Energetyki nowe taryfy PGE na 2023 rok. Ceny w standardowej taryfie G11 zgodnie z przewidywaniami wzrosły (łącznie obrót i dystrybucja) w stosunku do 2022 o około 120% z 650,76 PLN netto za MWh do 1431 PLN netto za MWh. Nas, jako ROD chronić przed taką podwyżką będą dwie tarcze:

  • utrzymanie cen energii z 2022 roku do zużycia 250kWh/działka
  • wzrost cen do maksymalnie 693 PLN netto (zamiast 1058 PLN netto) po przekroczeniu tego limitu – dotyczy części PGE Obrót

Poniżej znajdują się zatwierdzone taryfy PGE