Na działce w rodzinnym ogrodzie działkowym można wybudować zbiornik na nieczystości ciekłe (pot. szambo), sprawę tę reguluje §43 Regulaminu ROD w brzmieniu:
1. Z zastrzeżeniem warunków określonych w przepisach powszechnie obowiązujących, działka może być wyposażona w zbiornik na nieczystości ciekłe. Odpowiedzialność za warunki sanitarno-higieniczne i ochronę wód gruntowych przed skażeniami ponosi działkowiec.
2. Eksploatacja urządzeń, o których mowa w ust. 1, wywóz nieczystości lub ich utylizacja musi odbywać się na warunkach określonych w przepisach powszechnie obowiązujących.
3. Działkowiec obowiązany jest powiadomić na piśmie zarząd ROD o zamiarze budowy zbiornika na nieczystości ciekłe, załączając rysunek uwzględniający jego usytuowanie względem granic działki zgodnie z obowiązującymi przepisami, w miejscu zapewniającym swobodny dostęp wozu asenizacyjnego
§43 Regulaminu ROD z dnia 1.10.2015 z poźn. zm.
Prawo powszechnie obowiązujące to przede wszystkim Ustawa Prawo Budowlane (Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414) oraz przepisy wydane na jego podstawie, a zwłaszcza Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690).
Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt. 1 w zw. z art. 29 ust. 1 pkt 3a prawa budowlanego, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, budowa zbiornika bezodpływowego na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m³ może odbywać się na podstawie zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno–budowlanej (staroście lub prezydentowi miasta na prawach powiatu). Budowa większego szamba wymaga pozwolenia na budowę.
Zgłoszenie do urzędu dokonujemy na obowiązujących drukach, które należy tam pobrać oraz do zgłoszenia załączyć niezbędne dokumenty. Opis techniczny zbiornika i rysunek z jego przekrojem powinniśmy otrzymać od dystrybutora zbiorników bezodpływowych. W przypadku naszych działek stosowny druk znajduje się na stronie UM Nowosolna.
Usytuowanie szamba na działce rodzinnego ogrodu działkowego reguluje powyższe rozporządzenie ministra infrastruktury, a dokładnie §36 ust 2. pkt 1 i 2, który stanowi, że odległość pokryw i wylotów wentylacyjnych szamba od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi musi wynosić co najmniej 5m, a odległość od granicy działki sąsiedniej oraz drogi, ulicy lub ciągu pieszego co najmniej 2m.
Pomimo dokonania zgłoszenia do właściwego organu architektoniczno-budowlanego, to zgodnie z postanowieniami §43 Regulaminu ROD należy powiadomić na piśmie Zarząd ROD o zamiarze realizacji tego przedsięwzięcia.
Wybudowanie na działce szamba lub jakiegokolwiek innego obiektu z naruszeniem warunków regulaminu ROD wiąże się dla działkowca z pewnymi konsekwencjami. Pierwszą z nich jest zazwyczaj konieczność usunięcia zbudowanego już obiektu. Jeśli działkowiec nie dostosuje się do nakazów, może mu grozić usunięcie z listy członków ROD i pozbawienie prawa do użytkowania działki.